اشیاء آسمان شب

ساخت وبلاگ

Andromeda Galaxy یا Messier 31 (M31) نزدیکترین کهکشان بزرگ به راه شیری است. 2. 5 میلیون سال نوری از آن فاصله دارد و نام خود را از صورت فلکی که در آن در آسمان شب ما ظاهر می شود ، دریافت می کند (تصویر زیر را ببینید). ستاره ای که در سمت چپ بالای میدان ظاهر می شود و صورت فلکی پگاسوس را تشکیل می دهد ، Alpheratz نام دارد. اگرچه از آن برای شکل گیری شکل مربع استفاده می شود ، اما اکنون منحصراً به صورت فلکی آندرومدا و نه پگاسوس اختصاص داده شده است.

با این حال ، قبل از تعریف مرزهای صورت فلکی مدرن در سال 1930 ، Alpheratz بخشی از Andromeda و Pegasus در نظر گرفته می شد. در حدود 270 پیش از میلاد ، شاعر یونانی آراتوس این ستاره را به عنوان Xunos Aster ، "ستاره مشترک" ، یعنی به اشتراک گذاشته شده توسط آندرومدا و پگاسوس معرفی کرد. ستاره شناس یونانی قرن 2 قرن CE ، این ستاره را نیز در نظر گرفت که توسط این دو صورت فلکی به اشتراک گذاشته شود. ستاره شناس آلمانی یوهان بایر (1572 - 1625) که نامه های یونانی را به درخشان ترین ستارگان در صورت فلکی اختصاص داد که آلفاراتز را به عنوان آلفا آندرومدا و دلتا پگازی تعیین کرد.

Alpheratz عضویت Pegasus خود را در قرن بیستم نگه داشت ، هنگامی که تعیین Delta Pegasi در نهایت در سوء استفاده قرار گرفت. پس از تعیین مرزهای صورت فلکی ، ستاره فقط به آندرومدا اختصاص یافت.

کهکشان آندرومدا یکی از درخشان ترین اشیاء مسیر با بزرگی 3. 4 است و دورترین شیء است که با چشم بی جان دیده می شود. ما فقط منطقه مرکزی بسیار روشن را می بینیم ، اگر بتوانیم کل کهکشان را ببینیم ، 6 عرض ماه کامل در آسمان (3 درجه) کشیده می شود.

این قطر یک کهکشان مارپیچ 260،000 سال نوری حاوی 1 تریلیون ستاره است ، بنابراین بیش از دو برابر اندازه کهکشان راه شیری ما. این عظیم ترین کهکشان ها در خوشه محلی است که حاوی راه شیری ، کهکشان Triangulum (M33) و 44 کهکشان کوچکتر است. این هسته دارای یک هسته دوتایی است که حداقل یک سیاه چاله فوق العاده در هسته خود پنهان شده است. حداقل 450 خوشه کروی وجود دارد که در اطراف کهکشان می چرخند و برخی از اینها پرجمعیت ترین گلوبولارهای پرجمعیت است که تاکنون دیده شده است.

کهکشان آندرومدا با سرعت تقریباً 100-140 کیلومتر در ثانیه به راه شیری نزدیک می شود و در حدود 3. 75 میلیارد سال کهکشان ها با هم برخورد می کنند ، ادغام و در نوع جدیدی از کهکشان ، کهکشان بیضوی یا یک کهکشان دیسک بزرگ هستند.

M13 (کهکشان آندرومدا)

زره پوش

Arcturus را می توان از دم بزرگ خرس بزرگ اورسا (یا دسته قابلمه) یافت. اگر قوس این 4 ستاره را به درخشان ترین ستاره بعدی دنبال کنید ، Arcturus را پیدا خواهید کرد. به راحتی می توانید این را به خاطر بیاورید زیرا قوس به Arcturus دارید. این درخشان ترین ستاره در صورت فلکی است که گله دار یا دروازه بان خرس را به خود اختصاص می دهد. در حقیقت Arcturus چهارمین درخشان ترین ستاره The Night Sky است. این همچنین بخشی از استریسم به نام مثلث بهار است که شامل spica در باکره و Regulus در لئو (یا دنبلا در لئو) است.

وقتی ستاره را پیدا کردید باید ببینید که به نظر می رسد یک رنگ نارنجی/قرمز است. این امر به این دلیل است که این یک ستاره غول قرمز است. رنگ نشانگر دمای سطح آن است. ستاره های قرمز از ستاره های آبی خنک تر هستند. 36. 7 سال نوری با خورشید ما فاصله دارد که کاملاً نزدیک است. این بسیار قدیمی تر از خورشید ما در حدود 7. 1 میلیارد سال قدمت دارد و اگرچه فقط 1. 8 برابر جرم خورشید ما است ، زیرا یک ستاره پیری به بیش از 25 برابر قطر خورشید ما گسترش یافته است. 170 برابر از خورشید ما درخشان است و دارای بزرگ ی-0. 04 است.

حقایق سرگرم کننده در مورد Arcturus

 • نور Arcturus به حدی روشن است که از این ستاره برای کمک به افتتاح نمایشگاه جهان شیکاگو در سال 1933 استفاده شده است. ساعت 9:15 بعد از ظهر. زمان مرکزی در تاریخ 27 مه 1933 ، تلسکوپ ها نور ستاره را روی چندین سلول فوتوالکتریک متمرکز کردند. از جریان الکتریکی از سلولهای عکس ستاره ای برای چرخاندن سوئیچ استفاده شده است که چراغ های روشن را در زمین های نمایشگاه روشن می کند.
 • اخترشناسان می گویند که Arcturus در پایان عمر خود به عنوان کوتوله سفید به پایان می رسد که این همان اتفاقی است که برای خورشید ما نیز رخ خواهد داد.
 • نام سنتی Arcturus از یونان باستان مشتق شده و به معنای "نگهبان خرس" است.
 • Arcturus - یا ستاره یا یک سیاره داستانی با همین نام - در بسیاری از سریال های علمی تخیلی ظاهر شده است ، از جمله سری کتاب های "بنیاد" اسحاق آسیموف ، "دکتر که" و "Star Trek" سریال تلویزیونی و فیلم "بیگانگان"."در "راهنمای Hitchhiker به جهان Galaxy" ، یک عبارت معروف می رود ، "هرچند که بدن سریع سفر می کند ، روح با سرعت یک مگاکالام Arcturan سفر می کند."
 • در سال 1984 ، 90 سانتی متر (36 اینچ) که منعکس کننده تلسکوپ YAPP در Herstmonceux بود با یک طیف نگار Echelle از دانشگاه Queen's Belfast و یک دوربین CCD مورد آزمایش قرار گرفت. مشاهدات ستارگان Arcturus و Deneb (Alpha Cygni) در تابستان 1984 انجام شد.

پیدا کردن Arcturus از گاو. کلیپ از stellarium.org

بیتلوش

بسیاری از مردم فکر می کنند که ستاره ها بی رنگ هستند ، یا همه سفید هستند ، اما اگر در یک شب زمستان سرد در خارج از منزل قدم بزنید و به سمت جنوب نگاه کنید ، حداقل یک ستاره را مشاهده خواهید کرد که به طرز چشمگیری قرمز است. این ستاره Betelgeuse است ، به طور معمول نهمین درخشان ترین ستاره در آسمان (اما حقایق سرگرم کننده را در زیر مشاهده می کنید) و به عنوان شانه دست چپ صورت فلکی Orion (شکارچی) آشکار است. Betelgeuse تا حدی روشن است زیرا نسبت به ما نزدیک است (فقط 640 سال یا چند سال سبک) و تا حدودی به دلیل اینکه بسیار بزرگ و درخشان است (حدود 100000 برابر بیشتر از خورشید). ستاره همان چیزی است که ما آن را فوق العاده قرمز می نامیم ، با شعاع سطحی که اگر در مرکز منظومه شمسی خودمان باشد ، به مدار مشتری گسترش می یابد. این پنج برابر فاصله زمین تا خورشید است!

برای یافتن Betelgeuse ، به بالا و به سمت راست درخشان ترین ستاره ، سیریوس ، و بالاتر و سمت چپ سه ستاره در یک خط که کمربند اوریون را تشکیل می دهد ، نگاه کنید. اما در مورد آن آویزان نشوید. اوریون به سرعت در زیر افق غربی فرو می رود و اگر به زودی به دنبال تاریک شدن آن نیستید ، ممکن است شانس خود را تا پاییز از دست دهید!

اگرچه کمتر از 10 میلیون سال قدمت دارد ، Betelgeuse یک ستاره در حال مرگ است. جرم آن 30 برابر خورشید ما است و به سرعت هیدروژن آن را مصرف می کند ، به گونه ای که انتظار می رود در میلیون سال آینده به عنوان یک ابرنواختر منفجر شود. هنگامی که سرانجام "پاپ" می رود ، درخشان ترین ستاره آسمان و حتی قابل مشاهده حتی در روز خواهد بود. هسته آن کربن ، نئون ، اکسیژن و سپس سیلیکون را ذوب خواهد کرد تا اینکه تمام آنچه باقی مانده است یک هسته بیش از حد متراکم باشد - یک ستاره نوترون به سرعت در حال چرخش به اندازه یک شهر اما با جرم بیشتر از خورشید!

هیچ کس واقعاً مطمئن نیست که چگونه "Betelgeuse" را تلفظ کند زیرا از عربی "ibt al Jauzah" ناشی می شود ، که گفته می شود به معنای "زیر بغل مرکزی" یا "دست الجوزا" (Orion) است. تصور می شود بهترین حدس "Bet-uhl-Gurz" باشد اما اغلب به زبان انگلیسی به عنوان "آب سوسک" تلفظ می شود که ممکن است دقیق نباشد اما مطمئناً سرگرم کننده است!

 • Betelgeuse یک ستاره متغیر است و طی شش ماه گذشته از نهم تا 25 روشن ترین ستاره در آسمان محو شده است. این ضعیف ترین ستاره ای است که در طول زندگی ما بوده است و بسیاری از ما از اینکه Betelgeuse قصد داشت در یک ابرنواختر منفجر شود ، هیجان زده شدیم. از آن زمان Betelgeuse تثبیت شده است ، هرچند هنوز هم به طرز چشمگیری ضعیف است.
 • Betelgeuse یکی از معدود ستاره های بزرگ و به اندازه کافی نزدیک است که دیسک آن از طریق تلسکوپ های بسیار بزرگ دیده می شود.
 • Betelgeuse در فاصله 67000 مایل در ساعت باورنکردنی در فضا حرکت می کند و فقط در 100000 سال صورت فلکی اوریون را به طور کلی ترک می کند.
 • در اساطیر بومی آمریکا ، رنگ قرمز Betelgeuse باعث شد که آن را "زخم" اوریون توصیف کند ، و در اساطیر بومی استرالیا این ستاره باشگاه Nyeeruna (Orion) است که با آتش و مهره های آتش و پراکنده ، که نشان می دهد استرالیایی های بومی بودندآگاه از کمرنگ و درخشندگی دوره ای ستاره.

یافتن Betelgeuse (از stellarium.org).

کله

کاپلا ، که گاهی اوقات "ستاره بز" خوانده می شود ، ستاره ای روشن و طلایی است که در حال حاضر پس از غروب بالای زهره در غرب می درخشد. فقط 42 سال نوری (بسیار همسایه ستاره ای) ، Capella درخشان ترین ستاره در صورت فلکی Auriga (The Charioteer) و ششمین درخشان ترین در آسمان زمین است. با استفاده از تلسکوپ های بسیار بزرگ ، اخترشناسان کشف کرده اند که کاپلا در واقع یک ستاره نیست بلکه چهار است!

دو ستاره غول زرد ، فقط زیر 10 برابر قطر خورشید و بسیار نزدیک به یکدیگر می چرخند. با وجود اندازه آنها ، آنها فقط در حدود 60 میلیون مایل از هم فاصله دارند ، یا حدود دو سوم فاصله زمین از خورشید. دمای سطح این دو ستاره شبیه به خورشید است ، به همین دلیل کاپلا در آسمان ما زرد به نظر می رسد. در حقیقت ، خورشید به طور مشابه در آسمان یک سیاره (اگر یکی از آنها وجود داشته باشد!) به نظر می رسد ، هرچند به دلیل اندازه کوچکتر خورشید بسیار کمرنگ تر است. با این حال ، از هر راه دیگری ، ستاره های Capella با خودمان بسیار متفاوت هستند. این ستارگان غول پیکر هیدروژن خود را سوخته اند ، گسترش یافته و در راه خنک شدن و در حال مرگ ستاره های غول قرمز هستند.

دو ستاره دیگر به طور گرانشی از سیستم Capella حدود یک سال نوری با غول های زرد فاصله دارند و اگرچه ضعیف است ، اما با تلسکوپ های آماتور قابل مشاهده است. این ستارگان کوتوله قرمز و طولانی تر از خورشید ما هستند که از سوخت هیدروژن خود با سرعت بسیار کندتر استفاده می کنند.

تصور می شود که نام دیگر "ستاره بز" از یک انجمن باستانی صورت فلکی ایوریگا با یک Geatherd ناشی می شود. همچنین به همین دلیل است که سه ستاره در بالا سمت راست Auriga اغلب "بچه ها" نامیده می شوند.auriga با خدای دریای یونان باستان Poseidon و خدای رومی نپتون مرتبط است.

حقایق سرگرم کننده در مورد کاپلا

 • غول های Capella دارای توده های 2. 5 برابر از خورشید ما هستند و هر 104 روز یک بار یک بار یکدیگر را در مدار خود قرار می دهند.
 • کوتوله های Capella حدود نیمی از خورشید ما را دارند و هر 300 سال یک بار یک بار یکدیگر را در مدار خود قرار می دهند.
 • ستاره های غول پیکر اشعه ایکس را منتشر می کنند ، که نشان می دهد آنها توسط حلقه های پلاسما فوق العاده (گاز یونیزه شده) احاطه شده اند.
 • یکی دیگر از دلایلی که کاپلا از زمین بسیار روشن به نظر می رسد این است که از دیدگاه ما همیشه این دو غول را "از بالا" می بینیم. به عبارت دیگر ، ستارگان هرگز در مقابل یکدیگر عبور نمی کنند تا هرگز گرفتار نشوند.
 • Capella عضو خوشه Hyades است و در همان جهت و در سن مشابه حرکت می کند. Hyades نزدیکترین "خوشه باز" ما است که صدها ستاره جوان در صورت فلکی Taurus را تشکیل می دهد.

پیدا کردن کاپلا

شما می توانید با ساختن مثلث با Betelgeuse و Aldebaran Capella را پیدا کنید یا می توانید W متمایز W Cassiopeia را پیدا کنید و یک خط خیالی از W بکشید (تصویر زیر را ببینید) ،

یافتن کاپلا (از stellarium.org)

خوشه Hyades

خوشه Hyades از ستارگان شکل V نسبتاً متمایز در صورت فلکی برج ثور را تشکیل می دهد. اخترشناسان این نوع خوشه را یک خوشه باز می نامند. این نزدیکترین خوشه باز به خورشید در 153 سال نوری است. برای توضیح اینکه یک سال نوری چیست ، به واژه نامه نجوم نگاهی بیندازید. حتی اگر نمی توانید آنها را با چشم بی جان ببینید ، صدها ستاره در خوشه وجود دارد. همه آنها در همان سن هستند ، آنها در همان مکان متولد شده اند ، آنها همان شیمی را دارند و با هم از طریق فضا حرکت می کنند. با این حال ، یک استثنا وجود دارد! درخشان ترین ستاره ای که یک رنگ نارنجی/قرمز است در واقع در خوشه نیست. فقط به نظر می رسد که بخشی از خوشه ای است که از آنجا روی زمین هستیم. این ستاره Aldebaran نامیده می شود و فقط اتفاق می افتد که در همان خط دید قرار می گیرد که ستاره های خوشه Hyades حتی اگر فقط نیمی از فاصله با خوشه باشد.

شکل V سر گاو ، Taurus است. ستاره آلدباران نمایانگر چشم قرمز آتشین گاو است. بالای شانه گاو ، که مانند یک ازدحام زنبورها معلق است ، خوشه های خوشه ای است. در اساطیر یونانی ، Hyades پنج دختر اطلس و خواهران نیمی از Pleiades بودند.

تخمین زده می شود ستاره های خوشه Hyades حدود 625 میلیون سال قدمت داشته باشند. بسیار قدیمی تر از ستاره های خوشه Pleiades.

پیدا کردن خوشه Hyades

خوشه Hyades بسیار آسان است و شما می توانید بعد از غروب آفتاب در نیمه اول آوریل در آسمان غربی به آن نگاه کنید. هر شب در آسمان شب کمی پایین تر می شود تا دیگر در بالای افق قابل مشاهده نباشد.

از صورت فلکی اوریون

با استفاده از کمربند اوریون ، یک خط جمع و جور و قابل توجه از سه ستاره آبی سفید در صورت فلکی Orion The Hunter. خطی را به سمت غرب (به طور کلی به سمت جهت غروب آفتاب خود) از طریق ستاره های کمربند بکشید ، و به ستاره روشن و قرمز مایل به قرمز آلدباران ، چشم قرمز آتشین گاو نر خواهید رسید. سپس باید بتوانید شکل V خوشه Hyades را بیان کنید.

شکل V شکل ستاره ها (به جز آلدباران) درخشان ترین چند صد ستاره Hyades را برجسته می کند. ده ها یا بیشتر ستاره Hyades در یک آسمان تاریک به چشم بی جان قابل مشاهده است ، اما چندین ده ستاره خوشه را می توان از طریق دوربین شکاری یا قدرت کم در یک تلسکوپ برطرف کرد.

تا اواسط آوریل زهره در 2 نقطه پایه مثلث ، بالای یک مثلث با Hyades و Pleiades را تشکیل می دهد.

کلیپ های گرفته شده از stellarium.org

سیاره مشتری

مشتری در 5 مارس 2022 به همراه آن می رسد و این بدان معنی است که در طرف مقابل خورشید به زمین قرار دارد و به همین دلیل در پشت خورشید است و اصلاً قابل مشاهده نیست. با این حال ، از این که در تابستان دوباره در 26 سپتامبر 2022 دوباره به مخالفت باز می گردد ، به آسمان عصرانه ما باز خواهد گشت. این تنها 593 میلیون کیلومتر با زمین (4 واحد نجومی) فاصله خواهد داشت. در این مرحله ، نور از مشتری بیش از 33 دقیقه طول می کشد تا به چشمان ما برسد (8. 3 دقیقه طول می کشد تا 1 AU سفر کند). این در درخشان ترین مخالفان با بزرگ ی-2. 8 است و مانند یک چراغ از بین می رود.

اگر می خواهید مشتری را در اواخر بهار/تابستان مشاهده کنید ، باید در ساعات کوچک Wee بیدار شوید ، بنابراین اگر یک فرد صبح هستید ، می توانید قبل از طلوع آفتاب آن را ببینید. برای زمان ظهور مشتری به آسمان در بالا مراجعه کنید.

در اواخر تابستان و پاییز ، این سیاره باشکوه را در گذرگاه آسمان جنوبی از شرق به غرب در اوایل صبح مشاهده خواهید کرد و سرانجام به یک شیء عصرانه تبدیل می شود که درست قبل از نیمه شب در اواسط ماه ژوئیه در حال افزایش است. در ماه ژوئیه و آگوست از صور فلکی عبور می کند تا بقیه سال را به ماهی ها برساند.

در مخالفت مشتری در 37 درجه بالاتر از افق قرار خواهد گرفت ، بنابراین کمی بالاتر از سال گذشته. یک نقطه با یک افق مسطح پیدا کنید که تا حد امکان توسط ساختمانها و درختان بی وقفه باشد. به نزدیکترین نقطه خود به زمین خواهد رسید ، در حدود ساعت 1 صبح در حدود زمان مخالفت ، اما با پیشرفت ماه ، مشتری در اوایل هر شب افزایش می یابد و تنظیم می شود. با رسیدن به اواخر پاییز ، مشتری هنگام تاریک شدن به سمت افق غربی می رود. با این حال ، برای بقیه سال در آسمان عصر قابل مشاهده خواهد بود.

اگر یک جفت دوربین شکاری دارید ، به دنبال بزرگترین قمرهای مشتری - قمرهای گالیله باشید. اینها IO ، Europa ، Ganymede و Callisto هستند. در حالی که IO نزدیکترین و دورترین دور از مشتری است ، آنها همیشه به این ترتیب ظاهر نمی شوند زیرا با سرعت های مختلف و در مسافت های مختلف در اطراف مشتری می چرخند. در حقیقت آنها همیشه فقط در یک طرف سیاره نیستند. برای اینکه دریابید کدام ماه در شبی که در آن مشاهده می کنید ، به وب سایت در آسمان نگاه کنید (https://in-the-sky.org/jupiter. php). بعضی اوقات ممکن است نتوانید همه 4 ماه را ببینید. این به دلیل حرکت مداری آنها است. بعضی اوقات آنها در پشت سیاره ناپدید می شوند (غافلگیرانه) و گاهی اوقات در هنگام ترانزیت از چهره سیاره عبور می کنند. اگر آنها در مقابل مشتری عبور می کنند ، اگر یک تلسکوپ دارید ، سایه آنها را می توان در چهره سیاره مشاهده کرد. متأسفانه دیدن سایه ای با دوربین شکاری بسیار آسان نیست. قمرها از غرب به شرق و جلوی سیاره از شرق به غرب از پشت سیاره عبور می کنند.

در حالی که دوربین شکاری 10 x 50 برای استفاده مناسب است اگر بزرگنمایی دوربین های شکاری شما به اندازه 10 نباشد ، اما هنوز هم یک حرکت را انجام دهید. من آنها را به وضوح با 8 x 56 دیده ام (56 به این معنی است که آنها به نور بیشتری اجازه می دهند اما به همان اندازه بزرگنمایی نمی شوند). متوجه خواهید شد که مشتری و قمرها در مورد خیلی زیاد می شوند ، بنابراین بازوهای خود را بر روی چیزی محکم قرار دهید. این می تواند یک دروازه یا حتی یک دوست باشد!

تصویر حسن نیت ناسا. نقطه سیاه سایه ماه اروپا است

یکی دیگر از ویژگی های مشتری ، نقطه قرمز عالی است که می توان در تصویر ناسا مشاهده کرد. این طوفانی است که صدها سال در حال خشم است. برای دیدن این موضوع به یک تلسکوپ نیاز خواهید داشت.

امسال با یک تجربه دوتایی سیاره با افزایش مشتری در پشت کیوان که از نزدیک در حال افزایش است ، تحت درمان قرار می گیریم. این برعکس اتفاقی است که در سال 2020 رخ داد که مشتری قبل از کیوان برخاست ، "گرفتار" کیوان در 21 دسامبر 2020 در یک رابطه عالی ، آن را انجام داد و اکنون آنها از یکدیگر دور می شوند.

مشتری در بهار 2022

15 مه 2022 در ساعت 4. 30 صبح ؛نیم و ساعت قبل از طلوع آفتاب. گرفته شده از Stellarium.

فارکس پرشین...
ما را در سایت فارکس پرشین دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : احمدي مينا بازدید : 85 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 17:03