فروپاشی اکوسیستم Terra blockchain مهاجرت استعداد

ساخت وبلاگ

پروژه هایی که از Terra به سایر اکوسیستم ها مهاجرت می کنند ، نمونه ای از نحوه تطبیق و بازسازی پس از فروپاشی بلاکچین فاجعه بار را نشان داده اند.

Collapse of Terra blockchain ecosystem forces talent migration

در اوج بازار گاو نر 2022 ، اکوسیستم Terra با استعداد و نوآوری در حال رونق بود. نشانه بومی blockchain Terra با سرمایه گذاری در کل بازار ، راهی 10 رمزنگاری برتر شد. پروتکل ها در حال ساخت تکرار بعدی یک چرخه فوق العاده بودند که به نظر می رسید هرگز به پایان نمی رسد.

آزمایشگاه های Terraform در میان تصادف بازار رمزنگاری سال 2018 ، Terra را ایجاد کردند و آن را از طریق بازار خرس ساختند. جذابیت اصلی اکوسیستم Terra و ادعای شکوه ناشی از ارائه بهترین بازده در امور مالی غیر متمرکز (DEFI) است که حداکثر 20 ٪ بازده آن را از طریق پروتکل لنگرگاه در برابر آن قرار می دهد.

از مارس 2022 ، Terra در مجموع 73 پروژه ساخته شده در اکوسیستم داشت. جاه طلبی این تیم این بود که حداقل 87 پروژه دیگر تا پایان سال سوار شود. Terra در تلاش خود برای به دست آوردن سهم بازار از رهبر فعلی ، اتریوم ، به یک رقیب جدی در زنجیره BNB ، Solana ، Cardano ، Avalanche و سایر زیرساخت های Blockchain Layer-1 تبدیل شد.

به عنوان یک blockchain ساخته شده در شبکه Cosmos به این معنی بود که Terra می تواند از طریق پروتکل ارتباطی Interblockchain (IBC) با سایر blockchains مقیاس و ارتباط برقرار کند. اعتیاد به مواد مخدره از بازار گاو نر نقدینگی را به خود جلب می کرد و Terra از اشتهای کاربران برای فرصت های جدید در بازار بهره می برد.

Terra در ماه مه 2022 به بیش از 90 ٪ از کل ارزش قفل شده (TVL) از کل blockchain های Cosmos با بیش از 21 میلیارد دلار دارایی رسید.

در همان ماه مه به عنوان فروپاشی Terra به یاد می آید. Terra Token قرار بود گیره stablecoin الگوریتمی Terra را حفظ کند - تا زمانی که این کار را نکرد. میلیاردها دلار فقط طی چند روز از بازار خارج شد و اکوسیستم شکوفا که Terra ساخته بود برای مرده باقی مانده است.

جامعه سریع عمل می کرد. اگرچه هیچ تلاشی برای احیای Terra Token و مکانیسم پیوند ناکام آن به Stablecoin صورت نگرفت ، اما شبکه جدیدی در تلاش برای جبران افراد آسیب دیده از این تصادف ایجاد شد ، نه به طور کامل بلکه بیشتر به عنوان یک ژست نمادین از میزان انعطاف پذیر یک جامعه می توانددر Web3 باشید.

اکنون سه نشانه تجاری مختلف وجود دارد که باید در بازار در نظر بگیرند: لونا ، نشانه شبکه های جدید. Luna Classic (Lunc) ، به این ترتیب که پس از ایجاد شبکه جدید ، این نشانه ها دوباره مورد استفاده قرار گرفت. و Terrausd Classic (USTC) ، stablecoin الگوریتمی شکست خورده که قبلاً با عنوان UST شناخته می شد.

در حال حاضر ، Lunc دارای سرمایه ای در بازار 2. 8 میلیارد دلار است ، در حالی که لونا بیش از 303 میلیون دلار دارد. blockchain جدید Terra با 415 میلیون دلار سرمایه گذاری در بازار کمتری نسبت به USTC شکست خورده دارد.

پس از فروپاشی Terra ، استعداد از کجا رفت؟

ناگهان و بدون وقت آماده سازی ، آن دسته از پروژه هایی که تصمیم به ساخت Terra گرفتند ، با تصمیمی سخت روبرو شدند که تا به امروز ، قبلاً ، در این مقیاس یا شدت اتفاق نیفتاده است.

با ارائه نقدینگی بسیار مورد نیاز به افراد آسیب دیده ، از طریق Terra 2. 0 برای جبران پروژه ها تلاش شد. این کمک های مالی در 17 ژوئن توزیع شد که نیمی از نشانه های موجود در آن تاریخ در دسترس بودند و بقیه برای مدت سه تا شش ماه از تعقیب خطی قفل شدند.

برای پروژه هایی که باقی مانده اند ، برنامه تخصیص اضطراری Terra 2. 0 برای 35 پروژه دور جدیدی از نشانه ها را باز می کند. در 17 سپتامبر ، نپتون مالی بیشترین مقدار لونا را دریافت می کند ، تقریباً 185،000 دلار ارزش دارد.

تاریخ های جلیقه خطی برای برنامه تخصیص اضطراری Terra 2. 0. منبع: Coinhall

آخرین گروه از 15 پروژه برای این برنامه در تاریخ 17 دسامبر نشانه ها را دریافت می کند ، Astroport بیشترین میزان را با 1. 25 میلیون دلار ارزش لونا و Leap Wallet دریافت می کند که کمترین میزان این گروه را با 235،000 دلار LUNA در قیمت فعلی بازار دریافت می کند.

از آنجا که Terra از درون شبکه کیهان ساخته شده بود ، این یک انتخاب طبیعی برای برخی از پروتکل ها بود. معماری IBC پروژه ها را قادر می سازد تا در این اکوسیستم بمانند و به راحتی در یک blockchain جدید جابجا شوند.

هر پروژه این ایده را پیدا نکرد که در کیهان جذاب باشد زیرا سایر blockchains با استفاده از کمک های مالی توسعه دهنده برای فریب استعدادها و پروژه های جدید به شبکه خود شروع به استفاده کردند.

با ادغام اتریوم درست در گوشه و کنار ، blockchains سازگار با دستگاه مجازی Ethereum (EVM) از بقیه بهتر است.

Polygon ، یک Sidechain Ethereum ، موفق شد بیش از 48 پروژه از اکوسیستم Terra را از طریق صندوق توسعه دهنده چند میلیون دلاری چند میلیون دلاری چند ضلعی-یک استراتژی مؤثر در جذب استعدادی که هنگام فروپاشی Terra در ماه مه در دسترس بود ، سوار کند.

بروزرسانی: پروژه های Terra مهاجرت را آغاز کرده اند. بیش از 48 پروژه و شمارش… از جمله oneplanet_nft ، یک بازار اختصاصی @0xpolygon ، و derbystars_hq!

کمک و استقبال از همه این توسعه دهندگان شگفت انگیز به اکوسیستم پررونق ما بسیار جذاب بود!

زنجیره BNB ، blockchain سازگار با EVM که توسط Binance ایجاد شده است ، همچنین متعهد به ارائه سرمایه گذاری و پشتیبانی از پروژه هایی است که در حال مهاجرت از اکوسیستم Terra از صندوق زنجیره BNB هستند ، که دارای 1 میلیارد دلار سرمایه گذاری و کمک های مالی برای توزیع در بین پروژه های مستقر است. در اکوسیستم زنجیره BNB.

شبکه های دیگری مانند Vechain و Kadena ناموفق سعی در استفاده از مهاجرت استعداد داشتند.

ساختن یک فصل جدید برای پروژه هایی که زنده مانده اند

بسیاری از پروژه های عالی و افراد با استعداد در داخل اکوسیستم در تلاش بودند تا پیشرفت کنند و اهداف خوبی در آنچه که در Terra ساخته شده بودند ، داشتند. از خاکستر این دلهره ، این افراد با استعداد در ساخت و ایجاد ابزاری برای پیشرفت فضا به طور کلی ادامه خواهند داد.

در حال حاضر شش پروژه در حال توسعه اکوسیستم جدید Terra است که بیش از 23 میلیون دلار TVL در زمان نوشتن دارد.

رتبه بندی Terra 2 TVL. منبع: دفیلما

Chauncey St. John ، بنیانگذار پروتکل فرشته ، به Cointelegraph گفت: "ما یک بخش عظیمی از خزانه داری خود را از دست دادیم اما برای مبارزه با یک روز دیگر زندگی می کنیم و طی دو هفته آینده دوباره راه اندازی می شود."

 

"پروتکل فرشته اهمیت تنوع را آموخته و به این واقعیت تکیه داده است که ما می توانیم به عنوان یک موجود چند منظوره خوب عمل کنیم. به همین ترتیب ، ما هر دو قطب سازگار با IBC و EVM را راه اندازی می کنیم. "

 

لیدو ، پروتکل پیشرو مشتقات استیک مایع ، که به دلیل تسلط بر بازار خود بر مایع اتریوم مشهور است ، همچنین خدمات خود را به آن دسته از افراد لونا ارائه می دهد که می خواستند با آنها شرکت کنند و مایع باشند. پس از فروپاشی Terra ، پروتکل تصمیم گرفت عملیات خود را در اطراف لونا خاموش کند و یک فرآیند خاموش را برای این نشانه مایع به حرکت درآورد. در حال حاضر هیچ علاقه شناخته شده ای از Lido برای حمایت از نشانه های مایع Terra 2. 0 وجود ندارد.

فارکس پرشین...
ما را در سایت فارکس پرشین دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : احمدي مينا بازدید : 16 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 7:32