اقتصاد بازار آزاد چیست؟

ساخت وبلاگ

تیم محتوای Gocardless گروهی از متخصصان موضوع را در زمینه های مختلف از سراسر Gocardless تشکیل می دهد. نویسندگان و داوران در بخش های فروش ، بازاریابی ، حقوقی و امور مالی کار می کنند. همه دانش و تجربه عمیق در جنبه های مختلف فناوری طرح پرداخت و قوانین عملیاتی برای هر یک دارند. این تیم در برنامه های پرداخت خوب تثبیت شده مانند Dext Debit UK ، طرح SEPA اروپا و طرح ACH ایالات متحده و همچنین در طرح هایی که در اسکاندیناوی ، استرالیا و نیوزیلند فعالیت می کنند ، تخصص دارد. بیوگرافی کامل را ببینید

آخرین ویرایش ژوئیه 2021 - 3 دقیقه بخوانید

بسیاری از اقتصادهای سرمایه داری ، از جمله ایالات متحده ، اغلب به عنوان اقتصادهای بازار آزاد شناخته می شوند. تقاضای تجاری و مصرف کننده محرک اصلی سیستم های اقتصادی این کشورها است. با این حال ، اخیراً سؤالاتی در مورد اینکه آیا سیستم های آنها به تعریف دقیق و ویژگی های اقتصاد بازار آزاد صادق هستند ، پرسیده شده است. این راهنما مزایا و معایب بازار آزاد ، خصوصیات آنها و چگونگی تأثیر آنها بر مشاغل موجود در آنها را بررسی می کند و از تعریف اقتصاد بازار آزاد شروع می شود.

تعریف اقتصاد بازار آزاد

در هر دو اقتصاد برنامه ریزی شده و فرماندهی ، دولت ها کنترل بالایی از نحوه تولید و توزیع ثروت دارند. آنها قوانینی را در مورد قیمت کالاها و خدمات ایجاد می کنند ، دستمزد کارمندان را تعیین می کنند و نظارت می کنند که هر شرکت یا مشاغل می تواند مالکیت و تولید کند.

در مقابل ، در اقتصادهای بازار آزاد ، نحوه عملکرد مشاغل و روشهای استفاده شده برای تولید کالا و اجرای خدمات توسط تقاضای مصرف کننده و نه یک دولت مرکزی هدایت می شود. کالاها با بالاترین قیمت ممکن فروخته می شوند و شرکت ها و مشاغل شخصی دستمزد و سطح عرضه کارمندان خود را تعیین می کنند. تعریف اقتصاد بازار آزاد همچنین به عنوان واقعی ترین شکل سرمایه داری شناخته می شود ، زیرا سود آن چیزی است که باعث می شود تمام تولید ، عرضه و تقاضا که مشاغل را وادار می کند تا حد ممکن کارآمد باشند.

ویژگی های اقتصاد بازار آزاد چیست؟

یک سیستم اقتصادی که نزدیک به سرمایه داری "واقعی" در نظر گرفته می شود ، یک اقتصاد بازار آزاد توسط مالکیت خصوصی و عرضه و تقاضای مصرف کننده هدایت می شود. بسیاری از خصوصیات دیگر وجود دارد که اقتصاد بازار آزاد را از انواع دیگر سیستم ها متمایز می کند ، از جمله:

هیچ مداخله ای در سیستم اقتصادی ، از جمله کنترل قانونگذاری بر اشتغال ، تولید یا قیمت گذاری وجود ندارد. در عوض ، به مشاغل و گروه های سازمانی مانند اتاق های بازرگانی کنترل کامل قانونگذاری داده می شود.

عرضه و تقاضا باعث تولید ، استفاده از منابع و تعیین قیمت ها می شود.

کلیه کالاها و خدمات در بخش خصوصی تولید می شوند.

کلیه املاک متعلق به افراد یا مشاغل است.

هر کالای یا خدمات به طور داوطلبانه توسط خریداران و فروشندگان رد و بدل می شود و فروشندگان هر قیمتی را که مناسب می دانند تعیین می کنند.

آزادی کامل برای مؤسسات مالی و افراد.

این آزادی کامل اقتصادی ویژگی اصلی این سیستم است. همچنین یکی از اصلی ترین دلایل وجود چند نمونه واقعی اقتصاد بازار آزاد در سطح جهان است.

مزایای اقتصاد بازار آزاد چیست؟

بنابراین ، چه کسی از اقتصاد بازار آزاد سود می برد و مزایای افراد ، مشاغل و دولت ها چیست؟در اینجا برخی از مزایای اصلی اقتصاد بازار آزاد وجود دارد:

مصرف کنندگان محصولات و خدماتی را که در اقتصاد بازار آزاد موفق هستند ، هدایت می کنند و به تعیین قیمت خود کمک می کنند.

به منظور رقابت مؤثر در بازار ، مشاغل باید به طور کارآمد کار کنند و کالاها یا خدمات خود را ابتکاری نگه دارند. در مورد اقتصاد بازار آزاد ، آنها نیز با محدودیت یا قانون کمی دولت آزادی بیشتری برای انجام این کار دارند.

کارآفرینی و فن آوری های جدید پاداش می گیرند زیرا به اقتصاد کمک می کند تا نیازهای مصرف کنندگان را به طور مؤثر برآورده کند.

سود سود. اگر یک تجارت موفقیت آمیز باشد ، سایر شرکت ها در آن سرمایه گذاری می کنند و موفقیت و رشد بیشتری را انجام می دهند.

مضرات اقتصاد بازار آزاد چیست؟

اگرچه اقتصادهای بازار آزاد مزایای بسیاری را برای مشاغل دارند ، اما برای سازمان ها و افراد کوچکتر نیز مضرات وجود دارد:

این سیستم اقتصادی به منظور کارکرد به رقابت در بخش خصوصی بستگی دارد. این بدان معناست که پشتیبانی بسیار کمی از مشاغل که به طور کارآمد عمل نمی کنند یا افراد آسیب پذیر هستند ، مانند افراد مسن ، کودکان یا افراد دارای معلولیت وجود دارد.

افرادی که برای مراقبت از افرادی که آسیب پذیر هستند ، نمی توانند کمک های کامل اقتصادی یا خلاقانه ای داشته باشند. به عنوان مثال ، جوانی که مجبور است از خواهر و برادر معلول خود مراقبت کند ، مجبور است برای پشتیبانی از آنها یک کار انعطاف پذیر کم درآمد بدست آورد و نمی تواند محصول بزرگ فناوری بعدی را اختراع کند.

موفقیت از موفقیت پشتیبانی می کند. افراد و شرکت هایی که در اقتصاد بازار آزاد موفق هستند ، به جای تأمین افراد آسیب پذیر ، بر روی هدایت سود خود متمرکز شده اند. سؤالات اخلاقی بسیاری وجود دارد که چه کسی از اقتصاد بازار آزاد سود می برد و این باید یک تصمیم آگاهانه برای مراقبت از آسیب پذیرترین جامعه در اقتصاد بازار آزاد باشد.

نمونه های اقتصاد بازار آزاد

از نمونه های اقتصاد بازار آزاد در سراسر جهان ، ایالات متحده اغلب بزرگترین محسوب می شود. وابسته به قوانین سرمایه داری و محرک عرضه و تقاضا ، دموکراسی و جامعه آمریکا نیز روح و موفقیت کارآفرینی را قهرمان می کند. قیمت گذاری و توزیع ثروت به دلیل تقاضای مصرف کننده هدایت می شود و مؤسسات مالی کنترل قابل توجهی در جامعه ایالات متحده دارند.

با این حال ، این داستان کامل سیستم اقتصادی ایالات متحده نیست. اگرچه بانک ها ، شرکت ها ، مصرف کنندگان و مشاغل فردی کنترل قابل توجهی در اقتصاد و جامعه ایالات متحده دارند ، قانون اساسی ایالات متحده به دولت امکان می دهد تا از کنترل متمرکز برای تقویت رشد کشور ، از جمله در دفاع و حمل و نقل استفاده کند. اخیراً ، کنترل دولت بیشتری بر مؤسسات مالی و حمایت مالی از افراد برای کمک به سیستم ایالات متحده از طریق بحران های اقتصادی وجود داشته است.

این مداخله بدان معنی است که ایالات متحده اکنون در کنار بسیاری از کشورهای سرمایه داری در سراسر جهان ، از جمله کشورهای اروپا ، اقتصاد مختلط محسوب می شود. بنابراین ، وقتی این سؤال مطرح می شود "اقتصاد بازار آزاد چیست" ، مشخص است که نمونه واقعی دیگری در سیستم جهانی وجود ندارد. با این حال برخی از اقتصادهای فرماندهی وجود دارد که تحت کنترل کمونیستی قرار می گیرند و مخالف قطبی بازار آزاد هستند.

ما می توانیم کمک کنیم

Gocardless به شما کمک می کند تا جمع آوری پرداخت را به صورت خودکار انجام دهید ، میزان مدیر تیم خود را در هنگام تعقیب فاکتورها باید با آن مقابله کنید. دریابید که چگونه Gocardless می تواند به شما در پرداخت های موقت یا پرداخت های مکرر کمک کند.

فارکس پرشین...
ما را در سایت فارکس پرشین دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : احمدي مينا بازدید : 14 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 17:51