ریپل رسما منبع باز است

ساخت وبلاگ

Op-ed - Ripple is Officially Open Source

Ripple Labs (قبلاً OpenCoin) CTO استفان توماس اعلام کرد که از امروز ، کد منبع برای گره همتا در پشت شبکه پرداخت ریپل رسماً منبع باز است. بخش هایی از ریپل ، به ویژه یک مشتری وب مبتنی بر جاوا اسکریپت ، ماه ها منبع باز بوده است ، اما انتشار "گره کامل" همتا به همتا ، موج دار (قابل مقایسه با بیت کوین بیت کوین) به معنای این است که جامعه اکنون حداقل درتئوری ، کل مجموعه ابزارهای مورد نیاز برای حفظ شبکه موج دار را به تنهایی دارد.

Ripple یک شبکه پرداخت دیجیتال همتا به همتا است ، از بسیاری جهات شبیه به بیت کوین است ، اما با تعدادی از ویژگی های متمایز. اول از همه ، و از همه مهمتر ، Ripple به کاربران امکان می دهد از معاملات رمزنگاری شده مانند بیت کوین برای ذخیره و انتقال تقریباً هر چیزی استفاده کنند-دلار آمریکا ، یورو ، فرانک سوئیس ، طلا و نقره و حتی سهام بالقوه شرکت می تواند همه در شبکه انجام شود. روشی که Ripple این امر را مدیریت می کند با ذخیره تمام دارایی ها به عنوان بدهی بین طرفین که به یکدیگر اعتماد دارند. اگر کسی بخواهد مقداری دارایی را برای شخصی که به آنها اعتماد ندارد ارسال کند ، شبکه موج دار مسیری بین این دو پیدا می کند به گونه ای که هر پیوندی بین دو نفر است که به یکدیگر اعتماد دارند. در عمل ، شبکه اجتماعی هنوز به اندازه کافی متراکم نیست که بتواند این چشم انداز کاملاً غیر متمرکز را انجام دهد ، بنابراین ریپل به یک صنعت ثانویه از "دروازه" ها تبدیل شده است که همه می توانند به آنها اعتماد کنند زیرا موجودات قابل رویت هستند. دوم ، Ripple شامل یک قابلیت "مبادله غیرمتمرکز" داخلی است که به مردم امکان می دهد بدون اعتماد به شخصی که با آنها یا هر شخص ثالث تجارت می کنند ، روی دارایی موج دار برای دیگری مبادله کنند. سرانجام ، ریپل از مکانیسم شناخته شده به عنوان "اجماع" به جای استخراج بیت کوین استفاده می کند ، از نظر تئوری به شبکه اجازه می دهد تا ثبات را حفظ کند بدون اینکه در برابر 51 حمله آسیب پذیر باشد یا هرگونه برق را بیش از حداقل مورد نیاز برای تأیید معاملات و حفظ اتصالات شبکه مصرف کند.

با این حال ، ریپل نیز سهم منصفانه ای از انتقادات خود را داشته است. این واقعیت که تمام دارایی های داخل ریپل (به جز ارز خود ریپل ، XRP) فقط به عنوان بدهی ها وجود دارد ، از یک طرف یک مزیت است ، زیرا این امکان را می دهد تا در وهله اول چنین دارایی هایی به روش رمزنگاری نشان داده شود ، اما این نیز هست. یک نقطه ضعف ، زیرا ریپل ماهیت بدون اعتماد بیت کوین را از دست می دهد. برخی از منتقدین معتقدند که ریپل فقط جنبه های ارز فعلی فیات و سیستم مالی مبتنی بر ذخیره کسری را که رمزنگاری برای حل آن است ، کپی می کند.

با این حال ، نکته بسیار بیشتر از انتقاد ، خود XRP است. این ارز برای دو هدف اصلی در داخل شبکه ریپل وجود دارد. اول ، این تنها ارز در شبکه موج دار است که برای ارسال به اعتماد نیازی به اعتماد ندارد. بدون XRP ، اگر "مسیر اعتماد" بین A و B وجود نداشت ، هیچ راهی برای ارسال پول وجود نخواهد داشت. با XRP ، مسیر می تواند از مبادلات بین ارز مورد نظر و XRP در انتها و انتقال XRP بدون اعتماد در وسط باشد. دوم ، مانند بیت کوین ، Ripple از هزینه های معامله برای محدود کردن توانایی کاربران مخرب در آلوده کردن blockchain استفاده می کند ، و XRP یک ارز خنثی است که می توان این هزینه ها را پرداخت کرد. با این حال ، XRP یک مشکل اساسی دارد: Ripple Labs ، شرکت مادر پشتRipple ، دارای 100 میلیارد واحد XRP است که تا به حال وجود خواهند داشت ، و فقط قصد دارد بخشی از آنها را به جامعه توزیع کند - بقیه به سرمایه گذاران اولیه و بنیانگذاران شرکت می روند. هنگامی که در مورد این کنفرانس بیت کوین در سان خوزه سؤال شد ، مدیر عامل شرکت کریس لارسن به سادگی پاسخ داد که این شرکت این مدل توزیع را برای جذب بهتر استعدادها و سرمایه گذاری های سیلیکون دره با کیفیت بالا انتخاب کرده است-به سختی یک استدلال رضایت بخش برای کسانی که معتقدند مشکلات اصلی در مورد آن استسیستم مالی فعلی نابرابری و حرص و آز است.

البته آخرین انتقاد عمده استدلال است که ریپل متمرکز است. ریپل ادعا کرده است که از لحظه انتشار عمومی منبع باز است ، اما در سال گذشته فقط مشتری وب باز شده است. بنابراین ، شبکه ریپل کاملاً توسط آزمایشگاه های ریپل کنترل می شد و به شرکت اجازه می داد تا بخش هایی از پروتکل ریپل را به صورت اراده اصلاح کند - در یک نقطه ، به عنوان مثال ، Ripple حداقل مانده حساب Ripple را از 200 XRP به 50 XRP کاهش داد و بود. قادر به انجام این کار بدون مشورت با کسی است. توسعه دهندگان آزمایشگاه ریپل همچنان قول دادند که سرانجام کد را باز می کنند ، اما هیچ اتفاقی نیفتاد. با گذشت زمان ، بسیاری از کاربران موج دار شروع به از دست دادن ایمان به اهداف آزمایشگاه ریپل و ارزش XRP مخزن کردند. در آغاز ماه سپتامبر ، XRP از اوج خود 75 کاهش یافت.

این تغییر می کند ... خیلی چیزها

اعلامیه Ripple Labs هیچ کاری در مورد اولین مشکل XRP انجام نمی دهد. بیشتر 100 میلیارد واحد تحت کنترل آزمایشگاه ریپل باقی مانده است. با این حال ، مشکل دوم Ripple ، این واقعیت که شبکه متمرکز است ، اکنون تا حدی حل شده است. کد منبع اکنون منبع باز است ، به این معنی که همه آزاد هستند که گره یا دروازه خود را شروع کنند ، و حتی اگر آزمایشگاه های ریپل از بین بروند ، شبکه اکنون می تواند به عملکرد خود ادامه دهد. بعداً ، این می تواند منجر به عدم تمرکز شبکه شود حتی با پشتیبانی مداوم Ripple Labs. در حال حاضر ، استفان توماس می نویسد: "ما در حال حاضر به اعتبار سنج های خود ما ادامه خواهیم داد"."اعتبار سنجی" که استفان توماس به آن اشاره می کرد گره هایی است که برای تأمین سیستم اجماع Ripple استفاده می شود. از نظر تئوری ، اگر همه به گروه متنوعی از گره ها به عنوان اعتبار سنج اعتماد کنند ، می توان Ripple را غیر متمرکز کرد. برخی از گره های اعتبار سنجی ممکن است توسط دانشگاه ها ، برخی دیگر توسط بانک ها و شرکت ها ، برخی دیگر توسط افراد غیرانتفاعی و شاید برخی حتی توسط دولت ها اداره شوند. معادل حمله 51 به سبک بیت کوین به مهاجم نیاز دارد تا اکثریت قریب به اتفاق گره های قابل اعتماد را همزمان به دست بگیرد. در حال حاضر ، با این حال ، همه مشتری های Ripple قرار است به طور پیش فرض به گره های اعتبار سنجی Ripple اعتماد کنند و این شبکه را برای لحظه ای متمرکز می کند.

با این حال ، کسانی که از نقاط ضعف ریپل ناراضی هستند ، اکنون یک راه حل بالقوه دیگر در آستین خود دارند: آنها همچنین می توانند کد منبع را چنگ بزنند. استفان توماس می نویسد: "آیا این مسئله من را در مورد امنیت شغلی نگران می کند؟"اما این کل نکته منبع باز است: این یک کار است که ما می توانیم انجام دهیم تا ما را صادقانه نگه داریم. من معتقدم تا زمانی که ما همچنان به وعده های خود ادامه دهیم ، سخت کار کنیم و ارزش کاربران را ارائه دهیم ، آنها همچنان به استفاده از شبکه ما ادامه می دهند. و با انجام این کار ، آنها از تلاش ما برای ساختن نرم افزار و گسترش شبکه از طریق هر وسیله موجود تا زمانی که همه XRP به فروش برسند یا به آنها داده شود ، پشتیبانی می کنند. "بیت کوین در حال حاضر حدود 70 ارز رمزنگاری جایگزین ایجاد کرده است ، و اگرچه برخی از آنها ویژگی های خاصی را تغییر می دهند (به ویژه الگوریتم معدن) ، اما این گزینه های بزرگ همه بسیار مشابه هستند. با طراحی ، همه آنها چنگال کد منبع بیت کوین هستند و در بیشتر چند پرونده تغییر می کنند. آیا خواهیم دید 70 ارز جایگزین مانند موج موج دیگر ظاهر می شود؟شاید. چند مورد واضح وجود دارد: الگوریتم های مختلف اجماع ، یا حتی نسخه ای از Ripple با اثبات سنتی تر کار یا معدن اثبات سهام ، نسخه ای از ریپل که به نوعی جایگزین XRP از پیش ساخته شده نسخه فعلی و یک نسخه است. از Ripple که به کاربران امکان می دهد اطلاعات عمومی را در حساب های خود ذخیره کنند (به طور بالقوه اجازه می دهد نسخه مبتنی بر Ripple از Namecoin یا حتی یک سیستم وب با اعتماد) همه گزینه های بسیار مناسب باشند.

چه جالب ترین در مورد کد منبع باز ممکن است الگوریتم اجماع باشد. اگر کار کند ، اجماع مطمئناً پیشرفت عمده ای نسبت به هر یک از الگوریتم های شبیه به "معدن" است که بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری می توانند ارائه دهند. هر دو مشکل "برق هدر رفته" بیت کوین را به طور کامل از بین می برد و انجام موفقیت آمیز حمله به شبکه را بسیار دشوارتر می کند. با این حال ، اعتراض اصلی این است که آیا واقعاً کار خواهد کرد؟تاکنون ، این روند به خوبی روی ویکی ریپل در متن ، نمودارها و یک فیلم مستند شده است. با این حال ، توضیحات سطح بالایی بوده است ، و مستندات به صورت رسمی مناسب برای تجزیه و تحلیل ریاضی یا رمزنگاری نبوده است. اکنون ، ما به کد منبع دسترسی داریم ، که به معنای واقعی کلمه به عنوان رسمی توصیف فرآیند اجماع است که می توان دریافت کرد. برای اولین بار ، رمزنگاران واقعی در خارج از آزمایشگاه های Ripple قادر به ایجاد مدل های ریاضی از کد ، اجرای شبیه سازی یا اثبات قضایای در مورد آن خواهند بود و می بینند که آیا واقعاً تا حد اعتیاد به مواد مخدره زندگی می کند.

برای غیر کریپتوگرافی ، این کد به خوبی تناسب به نظر می رسد ، و آن را به یک شکل دوستانه از مستندات در کارهای درونی ریپل تبدیل می کند. احتمالاً مدتی طول خواهد کشید تا جامعه رمزنگاری در خارج به اندازه کافی درک در عملکرد درونی نرم افزار کسب کند تا بتواند آن را درک کند یا روی گزینه های دیگر کار کند. با این حال ، هر کسی که از سؤال پرسیدن سؤال خواهد کرد ، این فرصت را خواهد داشت که از 5 تا 10 اکتبر در کنفرانس توسعه دهنده Ripple پاسخ دهد. Ripple بسیار یک پروژه با محوریت بلند مدت است. این شرکت تقریباً هفت ماه در یک کشور نیمه منتشر شده است و این شرکت ماه های بیشتری برای ایجاد یک جامعه توسعه ای خواهد داشت که فراتر از این شرکت است. آیا جامعه cryptocurrency به آن توجه خواهد کرد؟فقط زمان می تواند بگوید.

فارکس پرشین...
ما را در سایت فارکس پرشین دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : احمدي مينا بازدید : 35 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 7:57