بیانیه در مورد سیاست پولی - آگوست 2016 4. بازارهای مالی داخلی

ساخت وبلاگ

شرایط در بازارهای مالی داخلی به حمایت از بودجه بخش های خانگی و تجاری ادامه می دهد. هدف نرخ نقدی در جلسه هیئت مدیره اوت کاهش یافته و نرخ وام مسکن و تجارت کاهش یافته است. بازده اوراق قرضه دولت استرالیا مطابق با تحولات جهانی به پایین ترین سطح تاریخی رسیده است. بازده اوراق قرضه صادر شده توسط بانکهای داخلی و شرکتهای غیر مالی نیز کاهش یافته است ، و بانک ها توانسته اند بودجه کافی را در بازارهای عمده فروشی بدهی جمع کنند. در مقابل ، صدور اوراق قرضه غیر مالی شرکت به ویژه در بخش منابع ، تسلیم شده است. با وجود نرخ بهره از نظر تاریخی پایین ، رشد اعتبار به خانوارها و مشاغل در ماه های اخیر کاهش یافته است. قیمت سهام در اوایل سال از پایین ترین سطح آنها جمع شده است و قیمت سهم بخش منابع در پاسخ به قیمت کالاهای بالاتر افزایش یافته است.

بازارهای پول و بازده اوراق

هیئت مدیره بانک مرکزی در جلسه آگوست خود هدف خود را برای نرخ پول نقد به 1. 50 درصد کاهش داد. نرخ مبادلات شاخص های یک شبه (OIS) نشان می دهد که انتظار می رود نرخ نقدی دوباره در سال آینده کاهش یابد (نمودار 4. 1).

از آغاز سال ، نرخ قبض 3- و 6 ماهه بانکی (BBSW) به طور گسترده مطابق با نرخ OIS (نمودار 4. 2) حرکت کرده است. در مقابل ، گسترش بین نرخ قبض بانک 1 ماهه و نرخ OIS افزایش یافته است. با این حال ، از زمان معرفی نسبت پوشش نقدینگی در سال 2015 ، بازار لایحه بانکی 1 ماهه به منبع کمتری از بودجه بانکی تبدیل شده است که باعث می شود جذابیت به بانکهای بودجه عمده فروشی بسیار کوتاه مدت کاهش یابد.

نرخ های تضمین شده در بازار توافق نامه خرید (REPO) نیز نسبت به نرخ OIS در ماه های اخیر افزایش یافته است. به نظر می رسد این گسترش نشان دهنده افزایش تقاضا برای تأمین بودجه امن از شرکت کنندگان در بازار است که به فرصت های داوری در معاملات آینده اوراق قرضه و بازارهای مبادله ارزی (FX) پاسخ می دهند. آینده اوراق بهادار با قیمت های بالاتر از سبد اوراق قرضه که زیربنای آینده است ، معامله می کنند و در پاسخ ، برخی از سرمایه گذاران آینده را فروخته اند و اوراق قرضه را با استفاده از بودجه repo خریداری کرده اند. در بازار مبادله FX ، دلارهای استرالیا را می توان در برابر ین با نرخ سود دلاری نسبتاً بالا استرالیا قرض داد. در پاسخ ، برخی از سرمایه گذاران در حال وام گرفتن دلار استرالیا تحت بازپرداخت هستند تا در برابر ین در بازار مبادله با نرخ بهره بالاتر وام دهند.

بازده اوراق بهادار دولتی 10 ساله استرالیا (AGS) در اوایل ماه اوت به میزان 1. 82 درصد تاریخی در کنار کاهش بازده اوراق قرضه جهانی رسید. بازده AGS همچنان تحت تأثیر حرکات در خزانه های ایالات متحده است ، اگرچه گسترش بین این دو در ماه های اخیر کاهش یافته است (نمودار 4. 3). با وجود حرکات بزرگ داخلی در قیمت ها در روز نتیجه همه پرسی انگلیس و بسیار بیشتر از حجم های عادی ، عملکرد بازار بسیار منظم بود (به کادر C: "بازارهای مالی استرالیا و همه پرسی انگلیس" مراجعه کنید).

Standard & Poor's (S& P) چشم انداز خود را در مورد رتبه اعتباری حاکمیت AAA استرالیا از پایدار به منفی تجدید نظر کرد و این دیدگاه خود را نشان می دهد که چشم انداز ادغام مالی تضعیف شده است. نسبت به اعلام S& P حداقل واکنش بازار وجود داشت.

مطابق با چشم انداز منفی S& P که در رتبه بندی اعتباری مستقل استرالیا قرار دارد ، رتبه بندی AAA از نیو ساوت ولز ، ویکتوریا و سرزمین پایتخت استرالیا به چشم انداز منفی تجدید نظر شد. S& P همچنین اعلام کرد که در صورت کاهش رتبه حاکمیت استرالیا ، رتبه بندی اعتباری بانکهای اصلی با یک درجه کاهش می یابد ، زیرا بانک ها از فرض S& P از حمایت ضمنی دولت بهره مند می شوند.

دفتر مدیریت مالی استرالیا (AOFM) اعلام کرده است که قصد دارد حدود 60 میلیارد دلار AG در سال مالی 2016/17 را از نظر خالص صادر کند ، که در پایان شاهد افزایش کل AG ها به حدود 430 میلیارد دلار (25 درصد از تولید ناخالص داخلی) در پایان خواهد بوداز ژوئن 2017. حراج های اخیر AGS به خوبی مورد استقبال قرار گرفته است و به نظر می رسد تقاضای دریایی قابل توجهی برای اوراق استرالیا وجود دارد. دولت های ایالتی و قلمرو ("نیمه") در سال مالی 2015/16 حدود 35 میلیارد دلار اوراق قرضه صادر کردند. با در نظر گرفتن 40 میلیارد دلار سررسید در همین مدت ، سهام اوراق بهادار نیمه نهایی در پایان ماه ژوئن به 237 میلیارد دلار سقوط کرد. پیش بینی می شود که نیازهای بودجه برای سال مالی 2016/17 در مقایسه با سالهای اخیر متوسط باشد ، اگرچه این بستگی به زمان بندی و قیمت های تحقق یافته فروش دارایی برنامه ریزی شده دارد.

صدور اوراق قرضه توسط افراد غیر مقیم در بازار داخلی (صدور "کانگورو) در سال 20 میلیارد دلار در سال گذشته است. علاوه بر صدور مداوم توسط مؤسسات فراوان ، حاکمیت های خارجی و آژانس ها ، شرکت های آمریکایی توانسته اند معاملات بزرگی را صادر کنند که اپل و کوکا کولا امسال 2. 4 میلیارد دلار ترکیبی جمع آوری کردند. گسترش بازار ثانویه به AGS برای صادرکنندگان دارای امتیاز AAA کمی گسترده تر از اواخر سال 2015 است.

واسطه های مالی

رشد ترازنامه بانکها طی 6 ماه گذشته کاهش یافته است ، که عمدتاً نشان دهنده کندی در رشد سپرده است. رشد بدهی عمده فروشی و حقوق صاحبان سهام نیز به دنبال وانت در این منابع بودجه در سال گذشته کاهش یافت (نمودار 4. 4). سپرده ها نزدیک به 60 درصد از کل بودجه باقی مانده است (نمودار 4. 5).

عاملی که احتمالاً در دوره پیش رو بر ترکیب ترازنامه بانکها تأثیر می گذارد ، مقدمه ای در ژانویه سال 2018 نسبت خالص پایدار بودجه (NSFR) به عنوان بخشی از اصلاحات نقدینگی بازل سوم است. NSFR به منظور ترغیب بانکها به حفظ مشخصات بودجه پایدار در رابطه با ترکیب دارایی های آنها و فعالیت های ورق های خارج از تعادل طراحی شده است. این ممکن است بانک ها را ترغیب به استفاده از منابع پایدار بودجه مانند سپرده های خرده فروشی و بدهی بلند مدت و تشویق کمتر از بدهی های عمده فروشی کوتاه مدت کند. مطابق با این ، برخی از بانک ها اخیراً افزایش نرخ سپرده را برای شرایط بیش از 12 ماه اعلام کرده اند. NSFR همچنین ممکن است با توجه به اینکه وام ناامن به مشاغل و خانوارها به طور کلی نیاز به بودجه پایدار تر از وام های امن مسکن دارد ، بر ترکیب دارایی های بانکها تأثیر بگذارد.

برآوردهای متوسط هزینه های بدهی بانکهای اصلی پس از کاهش نرخ نقدی ممکن است کاهش یابد ، اما با اندکی کمتر از نرخ نقدی ، عمدتاً نشان دهنده فشار رو به بالا بر هزینه های عمده فروشی بودجه است. همچنین فشار رو به بالا بر هزینه سپرده های مدت وجود داشته است. با این وجود ، هزینه صدور جدید توسط بانکها از بدهی های کوتاه مدت و بلند مدت اخیراً پایین تر از هزینه بدهی های معوقه بوده است (نمودار 4. 6).

رقابت برای سپرده های مدت در چند ماه گذشته کمی افزایش یافته است. ممکن است کاهش نرخ نقدی تا حد زیادی در نرخ سپرده تبلیغاتی پایین تر منعکس شود ، اما نرخ سپرده مدت کمی تغییر کرده است. به دنبال کاهش نرخ نقدی در ماه اوت ، میانگین نرخ بهره بانک ها برای مدت 12 تا 36 ماه به مدت زمان 12 تا 3 درصد افزایش می یابد. سپرده های این بلوغ در حال حاضر کمتر از 2 درصد از کل بودجه را تشکیل می دهد. با نرخ بهره در سپرده های مدت که مطابق با سایر نرخ های سپرده کاهش نمی یابد ، اخیراً رشد قوی در سپرده های مدت ثبت شده است (نمودار 4. 7).

بانک های استرالیا امسال بدهی نسبتاً زیادی صادر کرده اند (نمودار 4. 8). در سال تا به امروز ، 90 میلیارد دلار اوراق بهادار بانکی صادر شده است. با در نظر گرفتن بلوغ اوراق قرضه ، صدور اوراق بهادار بانکی 21 میلیارد دلار بوده است. بازده اوراق قرضه بانکی در بازار ثانویه حول پایین ترین سطح تاریخی است ، در حالی که گسترش به نرخ معیار کمی گسترده تر از شروع سال است (نمودار 4. 9).

صدور هیبریدی توسط شرکت های مالی استرالیا در سه ماه ژوئن بزرگ بود که با صدور توسط بانکهای اصلی (نمودار 4. 10) هدایت می شد. این چهار بانک اصلی هر یک از هیبریدهای اضافی Tier 1 (AT1) با بازل III را در سال 2016 صادر کرده اند. این شامل صدور توسط یک بانک بزرگ یک هیبرید AT1 برای اولین بار از سال 2009 است. صدور هیبریدی AT1 بوده استتوسط بانکهای اصلی برای جایگزینی هیبریدهای موجود استفاده می شود. هیبریدهای ردیف 2 توسط طیف گسترده ای از بانک ها و شرکت های بیمه صادر شده است.

فعالیت در بازار اوراق بهادار با دارایی کم است و گسترش بازار اولیه به صورتحساب بانکی همچنان افزایش یافته است (نمودار 4. 11). صدور اخیر شامل معامله بزرگ اوراق بهادار تحت حمایت وام مسکن (RMBS) از یک بانک بزرگ و چندین معاملات از مبدا های غیر بانکی است. از ماه آوریل هیچ صدور اوراق بهادار تحت حمایت دارایی وجود ندارد.

جمع های مالی

رشد کل اعتبار در ماه های اخیر کمی کاهش یافته است (نمودار 4. 12). رشد اعتبار مسکن پایین تر از سرعت مشاهده شده در سال 2015 بوده است ، در حالی که رشد اعتبار تجارت پس از رشد شدید در اوایل سال تعدیل شده است. اعتبار با همان سرعت پول گسترده در حال رشد است (جدول 4. 1).

تأمین مالی خانگی

رشد اعتبار مسکن با سرعت سالانه حدود 6 درصد در طی شش ماه اول سال ثابت بوده است که کمی کندتر از سال 2015 است. رشد اعتبار به سرمایه گذاران حدود 4 درصد باقی مانده است ، در حالی که رشد اعتبار بهشرکت های مالک کمی کند شده است. بدهی خالص مسکن به دلیل رشد سریع در سپرده ها در حساب های جبران وام (نمودار 4. 13) ، در حدود 1¼ درصد کاهش نسبت به اعتبار مسکن رشد کرده است.

پس از سقوط در اواخر سال 2015 و اوایل سال 2016 ، جریان مصوبات جدید وام مسکن در ماه های اخیر تثبیت شده است و با رشد اعتبار مسکن با سرعت فعلی خود ادامه می یابد (نمودار 4. 14). برخی از وام دهندگان محدودیت هایی را برای وام دادن به افراد غیر مقیم یا وام گیرندگان متکی به درآمد خارجی قرار داده اند ، در حالی که برخی از دولت های ایالتی مالیات و وظایف خریداران خارجی را افزایش داده اند. این تغییرات احتمالاً فقط تأثیر کمی در رشد اعتبار مسکن خواهد داشت ، زیرا وام به این گروه سهم کمی از کل وام مسکن را نشان می دهد.

کند شدن مصوبات وام مسکن طی یک سال گذشته با کاهش گردش مالی در بازار مسکن سازگار است. همچنین نشان دهنده رشد کندتر در اندازه متوسط وام های جدید و کاهش متوسط نسبت وام به ارزیابی است. این به دنبال اقدامات مختلفی است که توسط سازمان تنظیم محتاطانه استرالیا (APRA) برای تقویت استانداردهای وام ارائه شده است.

برخی از کاهش اخیر در ارزش مصوبات وام مسکن نیز ممکن است نشان دهنده افزایش خریدهای خارج از برنامه باشد. این معاملات شامل وام مسکن در زمان خرید مسکن از این طرح نیست ، اما در صورت برداشتن وام توسط خریدار پس از اتمام مسکن ، به سهام اعتبار مسکن اضافه می شود. وام ها به منظور ساخت خانه های جدید ممکن است توسط خانواده ها و مشاغل انجام شود ، اگرچه وام به منظور ساخت بلوک های بزرگ آپارتمان به طور معمول توسط مشاغل انجام می شود. وام هایی که توسط مشاغل به منظور ساخت مسکن های مسکونی به دست آمده است ، در سالهای اخیر بسیار سریع رشد کرده است ، مطابق با رشد شدید در مصوبات ساختمان برای آپارتمان ها.

کاهش نرخ نقدی ممکن است به بیشتر نرخ های وام مسکن تبلیغ شده منتقل شود. تعدادی از وام دهندگان نرخ ثابت را بیش از نرخ متغیر کاهش دادند و برخی از نرخ های ثابت از اواسط سال گذشته پایین تر از نرخ متغیر بوده است (جدول 4. 2). مطابق با این ، سهم وام های دریافت شده با نرخ بهره ثابت بالا رفته است. میانگین نرخ بهره برجسته مسکن با حدود 20 امتیاز پایه کاهش یافته و پس از کاهش نرخ نقدی در اوت کاهش می یابد و با افزایش وام های نرخ ثابت به پایین تر نرخ بهره می رود. بانکهای اصلی اعلام کرده اند که حدود نیمی از کاهش نرخ نقدی اوت را به نرخ وام متغیر مسکن متغیر استاندارد خود منتقل می کنند.

تأمین مالی تجارت

طی ماه های اخیر ، رشد اعتبار تجارت تعدیل شده است و صدور اوراق بهادار بدهی توسط شرکت های استرالیایی همچنان کم است ، همانطور که در کندی در یک اندازه گیری گسترده از رشد بدهی تجارت منعکس شده است (نمودار 4. 15). کاهش رشد اعتبار تجاری با کاهش مصوبات وام تجاری سازگار است (نمودار 4. 16). این امر با رشد آهسته تر وام به برخی از مشاغل بزرگتر هدایت شده است و برخی از وام دهندگان را که گزارش افزایش وام های تجاری بزرگ را نشان می دهد ، دنبال می کند. کاهش مصوبات وام تجاری در اکثر صنایع مشهود است ، اگرچه در بخش هایی که در آن وام ها در سال 2015 سریعتر رشد کرده اند ، مانند امور مالی و بیمه ، تولید و برنامه های کاربردی و ارتباطات ، شیوع بیشتری داشته است. برخی از بخش های وام همچنان قوی هستند ، به ویژه مصوبات وام با مدت ثابت برای اهداف املاک و ساخت و ساز. هر دو بانک خارجی و داخلی در کاهش رشد اعتبار تجارت نقش داشته اند که سهم بانک خارجی اعتبار تجاری در ماه های اخیر ثابت مانده است.

قبل از کاهش نرخ نقدی اوت ، نرخ وام های تجاری کمتر از نرخ پول کاهش یافته بود. برای مشاغل بزرگ ، عبور از کاهش نرخ نقدی در ماه مه در پاسخ به گسترش بیشتر در بازارهای اعتباری غیر متعهد (نمودار 4. 17) به دنبال افزایش نرخ وام های تجاری در اوایل سال است. میانگین نرخ اعطای وام تجاری کوچک در حدود 15 امتیاز پایه در نیمه اول سال کاهش یافته است. نرخ وام های تجاری کوچک تبلیغ شده به طور کلی در ماه مه 25 امتیاز پایه کاهش می یابد ، که تا حدودی جبران افزایش نرخ وام های مشاغل کوچک در اوایل سال است.

صدور اوراق بهادار توسط شرکت های استرالیا با 11 میلیارد دلار صادر شده در سال به امروز نسبتاً کم است (نمودار 4. 18). این بیشتر نشان دهنده عدم وجود صدور صدور توسط شرکتهای مرتبط با منابع است. گسترش به AGS برای شرکت های مرتبط با منابع تا سال 2015 و اوایل سال 2016 به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در حالی که گسترش در ماه های اخیر کاهش یافته است ، آنها در مقایسه با نیمه اول سال 2015 ، هنگامی که این شرکت ها آخرین بار در صدور قابل توجهی شرکت کرده اند ، بالا می روند (نمودار 4. 19). گسترش برای سایر شرکتهای غیر مالی ، گسترش دیده شده در اوایل سال را معکوس کرده است.

دفع حقوق صاحبان سهام توسط شرکتهای غیر مالی (از جمله شرکتهای املاک و مستغلات) در سه ماه ژوئن پس از فعالیت محدود در اوایل سال افزایش یافت. فعالیت ادغام و خرید (M& A) طی 18 ماه گذشته افزایش یافته است ، با حدود 27 میلیارد دلار معاملات اعلام شده توسط شرکت های ذکر شده تاکنون امسال.

بازارهای عدالت

قیمت سهام استرالیا در ماه های اخیر عمدتاً از حرکات در قیمت سهام جهانی پیروی کرده است و به دنبال رأی همه پرسی بریتانیا قبل از بهبودی 3 درصد بالاتر از ابتدای سال سقوط کرده است. افزایش قیمت سهام بر اساس بخش ها گسترده بود ، اگرچه مالی همچنان به عملکرد خود ادامه می دهد (نمودار 4. 20).

بخش منابع در طول سال به روز بهتر عمل کرده است زیرا قیمت کالاها در مقادیر بالاتری در مقایسه با اواخر سال 2015 معامله شده است (نمودار 4. 21). اخیراً ، معدنچیان طلا در میان افزایش تقاضا برای دارایی های امن پناهگاه ، با قیمت های بالاتر طلایی می شوند.

قیمت سهام برای شرکت های خارج از بخش های مالی و منابع به طور کلی بالاتر است. آب و برق ، مراقبت های بهداشتی ، صنعتی و اختیاری مصرف کننده از بازار وسیع تر عمل کرده است ، در حالی که عناصر مصرف کننده با کسب کاهش و اختلالات تحت تأثیر قرار می گرفتند.

انتظارات درآمدهای تحلیلگران برای سال مالی 2016/17 به طور کلی طی چند ماه گذشته کمتر مورد تجدید نظر قرار گرفته است. با این حال ، انتظارات درآمدهای بخش منابع در کنار بهبودی پایدار در قیمت کالاها بیشتر مورد بازبینی قرار گرفته است.

ارزیابی سهام استرالیا ، که با توجه به نسبت های پیش رو قیمت اندازه گیری می شود ، در میانگین های بلند مدت آنها در تمام بخش های گسترده یا بالاتر از آن باقی می ماند (نمودار 4. 22). ارزیابی های بخش منابع بسیار بالاتر از میانگین های بلند مدت باقی مانده است ، که منعکس کننده انتظارات پایین تحلیلگران در طی 12 ماه آینده است. با این حال ، تحلیلگران انتظار دارند در سال های آینده درآمدهای بخش منابع را بهبود بخشند.

مطالب موجود در این صفحه منوط به حق چاپ است و استفاده از آنها منوط به شرایط و ضوابط مندرج در اخطار حق چاپ و سلب مسئولیت است.© بانک مرکزی استرالیا ، 2001-2022. کلیه حقوق محفوظ است. بانک ذخیره استرالیا از مردمان جزایر بومی و تورس تنگه استرالیا به عنوان متولیان سنتی این سرزمین تصدیق می کند و ارتباط مداوم آنها با کشور را تشخیص می دهد. ما احترام خود را به بزرگان آنها ، گذشته ، حال و در حال ظهور می پردازیم.

فارکس پرشین...
ما را در سایت فارکس پرشین دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : احمدي مينا بازدید : 17 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 22:41