عواملی که بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی تأثیر می گذارد (FDI)

ساخت وبلاگ

سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) به معنای خرید سرمایه و سرمایه گذاری در یک کشور خارجی است. به عنوان مثال ، اگر چند ملیتی ایالات متحده ، مانند نایک کارخانه ای برای ساخت مربیان در پاکستان ایجاد کند. این به عنوان سرمایه گذاری مستقیم خارجی حساب می شود.

به طور خلاصه ، عوامل اصلی تأثیرگذاری بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی عبارتند از

  • زیرساخت و دسترسی به مواد اولیه
  • پیوندهای ارتباطی و حمل و نقل.
  • مهارت و هزینه دستمزد کار

عوامل مؤثر بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی

factors-affecting-fdi

1. نرخ دستمزد

یک انگیزه مهم برای سرمایه گذاری چند ملیتی برای سرمایه گذاری در خارج از کشور ، برون سپاری از تولید فشرده کار برای کشورهایی است که دستمزد کمتری دارند. اگر میانگین دستمزدها در ایالات متحده 15 دلار در ساعت باشد ، اما 1 دلار در ساعت در زیر قاره هند ، با تولید برون سپاری می توان هزینه ها را کاهش داد. به همین دلیل بسیاری از شرکتهای غربی در زیرزمین هند در کارخانه های پوشاک سرمایه گذاری کرده اند.

  • با این حال ، نرخ دستمزد به تنهایی FDI را تعیین نمی کند ، کشورهایی که نرخ دستمزد بالایی دارند هنوز هم می توانند سرمایه گذاری با فناوری بالاتری را به خود جلب کنند. یک شرکت ممکن است تمایلی به سرمایه گذاری در زیر صحرای آفریقا نداشته باشد زیرا دستمزدهای کم از سایر اشکالاتی مانند عدم وجود زیرساخت ها و پیوندهای حمل و نقل پیشی می گیرد.

2. مهارت های کار

برخی از صنایع نیاز به کار ماهر بالاتری دارند ، به عنوان مثال داروسازی و الکترونیک. بنابراین ، چند ملیتی در آن کشورها با ترکیبی از دستمزد پایین ، اما بهره وری و مهارت های بالای نیروی کار سرمایه گذاری می کنند. به عنوان مثال ، هند سرمایه گذاری قابل توجهی را در مراکز تماس جذب کرده است ، زیرا درصد بالایی از جمعیت به زبان انگلیسی صحبت می کنند ، اما دستمزدها کم است. این امر آن را به مکانی جذاب برای برون سپاری تبدیل می کند و بنابراین سرمایه گذاری را به خود جلب می کند.

3. نرخ مالیات

چند ملیتی بزرگ مانند اپل ، گوگل و مایکروسافت به دنبال سرمایه گذاری در کشورهایی با نرخ مالیات پایین شرکت بوده اند. به عنوان مثال ، ایرلند در جذب سرمایه گذاری از گوگل و مایکروسافت موفق بوده است. در حقیقت ، این بحث برانگیز بوده است زیرا گوگل علی رغم داشتن عملیات در همه کشورهای اروپایی ، سعی کرده است همه سود را از طریق ایرلند قیف کند.

4- حمل و نقل و زیرساخت

یک عامل اصلی در مطلوبیت سرمایه گذاری هزینه های حمل و نقل و سطح زیرساخت ها است. یک کشور ممکن است هزینه نیروی کار کم داشته باشد ، اما اگر هزینه حمل و نقل بالایی برای ورود کالاها به بازار جهانی وجود داشته باشد ، این یک اشکال است. کشورهایی که دسترسی به دریا دارند ، برای کشورهای محاصره شده ، که هزینه های بالاتری برای حمل کالا دارند ، هستند.

5. اندازه اقتصاد / پتانسیل رشد

سرمایه گذاری مستقیم خارجی اغلب هدف فروش کالاهای مستقیم به کشور درگیر در جذب سرمایه گذاری است. بنابراین ، اندازه جمعیت و دامنه رشد اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری مهم خواهد بود. به عنوان مثال ، کشورهای اروپای شرقی ، با جمعیت زیادی ، به عنوان مثاللهستان زمینه ای را برای بازارهای جدید ارائه می دهد. این ممکن است بنگاه های اتومبیل خارجی را به عنوان مثال جذب کند. فولکس واگن ، فیات برای سرمایه گذاری و ساخت کارخانه ها در لهستان برای فروش به کلاس رو به رشد مصرف کننده. کشورهای کوچک ممکن است در معرض ضرر قرار بگیرند زیرا ارزش سرمایه گذاری برای جمعیت کمی ندارد. چین هدف سرمایه گذاری خارجی خواهد بود زیرا طبقه متوسط تازه ظهور چین می تواند تقاضای بسیار شدیدی برای کالاها و خدمات چند ملیتی داشته باشد.

6. ثبات سیاسی / حقوق مالکیت

سرمایه گذاری مستقیم خارجی یک عنصر ریسک دارد. کشورهایی که دارای وضعیت سیاسی نامشخصی هستند ، یک موضوع مهم خواهند بود. همچنین ، بحران اقتصادی می تواند سرمایه گذاری را دلسرد کند. به عنوان مثال ، بحران اقتصادی اخیر روسیه ، همراه با تحریم های اقتصادی ، عامل اصلی برای دلسرد کردن سرمایه گذاری های خارجی خواهد بود. این یکی از دلایلی است که کشورهای کمونیست سابق در شرق مشتاق پیوستن به اتحادیه اروپا هستند. اتحادیه اروپا به عنوان سیگنال ثبات سیاسی و اقتصادی دیده می شود که سرمایه گذاری خارجی را تشویق می کند.

مربوط به ثبات سیاسی ، سطح فساد و اعتماد به نهادها ، به ویژه قوه قضاییه و میزان قانون و نظم است.

7. کالاها

یکی از دلایل سرمایه گذاری خارجی وجود کالاها است. این دلیل اصلی رشد FDI در آفریقا بوده است - غالباً توسط شرکت های چینی که به دنبال عرضه ایمن کالا هستند.

8. نرخ ارز

نرخ ارز ضعیف در کشور میزبان می تواند FDI بیشتری را به خود جلب کند زیرا خرید دارایی برای چند ملیتی ارزان تر خواهد بود. با این حال ، نوسانات نرخ ارز می تواند سرمایه گذاری را دلسرد کند.

9. اثرات خوشه بندی

بنگاه های خارجی اغلب برای سرمایه گذاری در مناطق مشابه FDI موجود جذب می شوند. دلیل این امر این است که آنها می توانند از اقتصادهای خارجی مقیاس - رشد صنایع خدماتی و پیوندهای حمل و نقل بهره مند شوند. همچنین ، اعتماد به نفس بیشتری برای سرمایه گذاری در مناطقی با سابقه خوب وجود خواهد داشت. بنابراین ، برخی از کشورها می توانند یک چرخه فضیلت برای جذب سرمایه گذاری ایجاد کنند و سپس این سرمایه گذاری های اولیه جذب بیشتری می کنند. همچنین گاهی اوقات به عنوان یک اثر تجمع شناخته می شود.

10. دسترسی به مناطق تجارت آزاد.

یک عامل مهم برای بنگاه های سرمایه گذاری در اروپا ، دسترسی به بازار واحد اتحادیه اروپا است که یک منطقه تجارت آزاد است اما به دلیل هماهنگی قوانین ، مقررات و حرکت آزاد مردم ، موانع غیر تعرفه ای بسیار کمی دارد. به عنوان مثال ، اگر خارج از بازار واحد باشد ، احتمالاً پس از Brexit در انگلستان برای FDI جذاب تر خواهد بود.

ارزیابی

عوامل مختلفی وجود دارد که سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) را تعیین می کند و جدا کردن عوامل فردی دشوار است ، با توجه به متغیرهای مختلف. همچنین به نوع صنعت بستگی دارد. به عنوان مثال ، با تولید FDI ، هزینه های دستمزد پایین مهمترین آنها است ، زیرا آنها یک صنعت پر کار هستند. برای بخش خدمات ، FDI ، ثبات کلان اقتصادی و باز بودن سیاسی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

همچنین ، این بستگی به منبع FDI دارد ، شرکت های آمریکایی ممکن است بیش از شرکت های چینی از صراحت سیاسی ارزش قائل شوند. یا شرکت های آمریکایی ممکن است ترجیح دهم برای کشورهایی که انگلیسی بیشتر صحبت می شود.

انگلیس - ارسال Brexit

اگر انگلیس بازار واحد را ترک کند ، دو عامل وجود خواهد داشت که انگلیس را به عنوان مکانی برای FDI جذاب تر می کند

  1. خارج از بازار واحد - احتمال تعرفه یا موانع بیشتر برای تجارت با بقیه اروپا. حتی اگر تعرفه های اتحادیه اروپا کم باشد (قوانین تجارت جهانی) اهمیت قابل توجهی در خارج از بازار واحد وجود دارد که ممکن است بنگاه ها را خاموش کند ، که امنیت حضور در یک کشور متعهد به بازار واحد را ترجیح می دهند
  2. دسترسی به نیروی کاراقتصاد انگلیس از کار مهاجران بهره مند شده است ، به عنوان مثالبخش ساخت و ساز درصد بالایی از کارگران اروپای شرقی دارد. بدون حرکت آزاد کار ، ممکن است عدم تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری در انگلستان وجود داشته باشد.

از طرف دیگر ، انگلیس ممکن است از طریق کاهش تهاجمی مالیات شرکت به دنبال جذب سرمایه گذاری درونی باشد

فارکس پرشین...
ما را در سایت فارکس پرشین دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : احمدي مينا بازدید : 13 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 17:02